Powered by Smartsupp

Svatovavřinecké

Svatovavřinecké: Elegance a Komplexnost

Křížení a původ Svatovavřinecké, známé také pod mezinárodním názvem St. Laurent, je červená vinná odrůda, která je považována za jednu z tradičních odrůd střední Evropy, zejména v České republice, Rakousku a Maďarsku. Přesný původ odrůdy není znám, ale je často spojován s Pinot Noir, s nímž sdílí mnoho charakteristických rysů.

Pěstování Svatovavřinecké je známé svou citlivostí na klimatické podmínky, vyžaduje teplé a chráněné polohy, aby se mohlo plně vyvinout. Je to odrůda, která má tendenci dozrávat brzy, což ji činí náchylnou k poškození pozdními jarními mrazíky. Přesto, když jsou podmínky ideální, Svatovavřinecké produkuje vína s vysokou kvalitou a výrazným charakterem.

Charakteristika vína Vína z odrůdy Svatovavřinecké jsou známá svou hlubokou barvou a komplexním aroma. Charakteristické jsou tóny zralých červených a černých ovocných plodů, jako jsou třešně, švestky a ostružiny, doplněné o nuance koření a někdy i jemného dřeva. Vína mají středně plné tělo, s jemnými taniny a příjemnou kyselinkou, což z nich činí velmi dobře vyvážená vína s potenciálem pro zrání.

Potenciál zrání Svatovavřinecké má výborný potenciál pro zrání, během kterého se jeho chuťový profil dále prohlubuje a taniny se zaoblení. Zralá vína nabízí větší komplexnost a hloubku, odhalujíce složitější aromatické profily.

Párování s jídlem Díky své vyváženosti a eleganci je Svatovavřinecké skvělým společníkem k široké škále pokrmů. Výborně se hodí k červeným masům, zvěřině, grilované zelenině a bohatým sýrům. Jeho jemné taniny a komplexní aroma dobře doplňují intenzivní chutě.

Svatovavřinecké je odrůda, která dokáže odrážet terroir a umění vinaře, nabízející milovníkům vína možnost objevovat hloubku a rozmanitost chutí, jež může červené víno nabídnout. Je to odrůda pro ty, kteří hledají v červeném víně něco více než jen ovocnost - hledají strukturu, eleganci a komplexitu.