Powered by Smartsupp

Ryzlink vlašský - Analytika - zb. cukr - 19,1

Ryzlink vlašský: Příběh ovocné svěžesti

Křížení a původ Ryzlink vlašský, známý také jako Welschriesling, je bílá vinná odrůda původem z Evropy. Ačkoli název může evokovat spojení s německým Rieslingem, jsou to dvě zcela odlišné odrůdy. Ryzlink vlašský je oblíbený především ve střední a východní Evropě, kde je ceněn pro svou univerzálnost a adaptabilitu.

Pěstování Tato odrůda je relativně nenáročná na pěstování a dobře se přizpůsobuje různým podmínkám. Preferuje slunné polohy a dobře odvodněné půdy. Hrozny Ryzlinku vlašského jsou malé až střední, s kulatými, zlatavě-zelenými bobulemi.

Charakteristika vína Vína z Ryzlinku vlašského jsou známá svou svěžestí, lehkostí a ovocným profilem. Typicky nabízejí tóny zelených jablek, citrusů a květin. Jsou to převážně suchá vína s vysokou kyselinou, což jim dodává osvěžující charakter. Často se používají jako základ pro výrobu sektů.

Potenciál zrání Ryzlink vlašský se nejčastěji pije mladý, kdy jsou jeho ovocné a svěží charakteristiky nejvýraznější. Některé vybrané ročníky však mohou prokázat potenciál pro delší zrání a rozvoj složitějších aromat.

Párování s jídlem Tato odrůda je výborným společníkem k lehkým a svěžím pokrmům. Skvěle doplňuje sladkovodní dravé ryby, saláty a vegetariánské pokrmy. Díky své vyšší, ale jemné kyselině je Ryzlink vlašský také dobrým partnerem pro asijskou kuchyni a pikantní jídla.

Ryzlink vlašský přináší do skleničky pocit letní svěžesti a ovocné lehkosti. Jeho nekomplikovaná, ale přesto atraktivní chuť osloví široké spektrum milovníků vína. Česká republika se řadí ke špičkovým regionům pro tuto odrůdu.