Powered by Smartsupp

Nádoby na víno v historii

Dáme se lahvinku vína.... Předpokládáme, že bude skleněná.

V historii se víno uzavíralo nebo přepravovalo v různých kožených měšcích (kravských či kozích), keramických amforách nebo dřevěných sudech. Dříve se víno hlavně šenkovalo. Princip stáčení vína z větších nádob. 

Je zajímavostí, že za dob Keltů z 2. a 1. století před n.l. jsou i na Moravě dochovány zmínky o obchodu s vínem.

Historie skleněných lahví sahá až do starého Egypta, ale v té době byly velmi drahé. Důležitým mezníkem bylo zavedení průmyslové výroby skleněných lahví. Skleněné lahve víno lépe chránily před zkažením a také v nich pěkně vyzrálo. Po nějakém čase víno bylo lahodnější a lépe se s ním obchodovalo. Avšak tu byl problém v oblasti uzávěru. Používal se skleněný uzávěr, který byl omotaný motouzem. Při uzavírání vína tímto způsobem bylo problematické láhev otevřít. Vynález vývrtky (Jaká dnes samozřejmost!) a výroba rozměrově přesnějšího skla umožnila celý korek vtlačit do hrdla a zcela ji uzavřít. 

Tvary mnohých lahví hned napoví odkud víno pochází. Některá vinařství si také nechávají vyrobit vlastní design lahve. Tvar lahve nemá vliv na kvalitu či originalitu vína. Objem je naopak důležitý. Čím větší, tím pomaleji víno zraje. Pro dlouhodobé ležení je vhodný objem magnum 1,5l.

Obrázek od VinePair.com

Proč máme nyní láhev o objemu 0,75l jako standard? 

V minulosti byly lahve běžně o objemu 0,6 až 0,8l. 

V dnešní době jde spíše o počty a praktičnost. Produkce se v Bordeaux (známá francouzská vinařská oblast) tradičně měří jednotkou „bordeaux tonneau“ a to je rovných 900 litrů. Nebo jinak - čtyři sudy typu barrique o objemu 225 litrů. Objem jednoho sudu barrique vydělíme  číslem 0,75 a máme rovných 300 lahví. Třista lahví se vejde do 25 beden po dvanácti - jedna bedna tak obsahuje 9 litrů vína. 

Shrneme to: Míra bordeaux tonneau je 900 litrů = 4 barrique sudy 225l = 100 beden po 12-ti lahvích vína = 1200 lahví = 900l. 

Míra 0,75l je ještě jednou praktická. Pro průměrného pijáka vína je tak akorát...

V roce 1979 byl tento objem přijat jako celosvětový standard.