Powered by Smartsupp

Dornfelder

Dornfelder: Hloubka Barvy a Aromatu

Křížení a původ Dornfelder je červená vinná odrůda, která byla vyšlechtěna v Německu v roce 1955. Vznikla křížením odrůd Helfensteiner a Heroldrebe s cílem vytvořit odrůdu, která by kombinovala dobré vlastnosti svých rodičů, zejména odolnost vůči chorobám a schopnost produkovat vína s hlubokou barvou. Dornfelder rychle získal popularitu v Německu a postupně se rozšířil i do dalších vinařských oblastí.

Pěstování Dornfelder je známý svou odolností proti chladnějšímu klimatu a schopností dobře technologicky vyzrát. Preferuje hluboké, plodné půdy, kde může vyvinout plné potenciál svého aroma a barvy. Odrůda je relativně odolná vůči běžným hroznovým chorobám, což usnadňuje její pěstování.

Charakteristika vína Vína z odrůdy Dornfelder se vyznačují intenzivní tmavě červenou až fialovou barvou a bohatým ovocným charakterem. V aroma a chuti dominují tóny černého rybízu, švestek a třešní, často doplněné o nádech vanilky a koření, zejména pokud víno zrálo v dubových sudech. Dornfelder může produkovat jak lehká a ovocná vína, tak plnější vína s větší strukturou a taniny.

Potenciál zrání Vína z Dornfelderu mají dobrou schopnost zrání, což jim umožňuje rozvíjet složitější chuťové profily a zaoblenější taniny s postupem času. Mladá vína jsou přístupná a ovocná, zatímco zralá vína nabízejí větší hloubku a komplexnost.

Párování s jídlem Dornfelder je vynikající volbou pro párování s řadou pokrmů, od grilovaných mas přes pikantní pokrmy až po zrající sýry. Jeho bohaté ovocné charakteristiky a přítomné taniny dobře doplňují intenzivní chutě, což z něj dělá univerzálního společníka k jídlu.

Dornfelder představuje odrůdu, která kombinuje německou preciznost s lákavým ovocným charakterem a hloubkou, jež může konkurovat i tradičním červeným odrůdám. Nabízí jedinečnou alternativu pro milovníky červených vín, kteří hledají něco nového a vzrušujícího.