Powered by Smartsupp

Konečně jsou zde pravidla, která pomáhají: Jak rozlišit přírodní kvalitní produkt od průmyslové výroby

Konečně jsou zde pravidla, která pomáhají: Jak rozlišit přírodní kvalitní produkt od průmyslové výroby

Na druhé straně máme italské Prosecco, vyráběné přirozeným způsobem – kvašením. Tato metoda zachovává autenticitu a komplexnost chutí, které očekáváme od pravého šumivého vína.

Jak poznat rozdíl?

Na první napití může být rozdíl mezi těmito dvěma typy vína těžko rozpoznatelný. Ale po nějaké době konzumace se stává volba jasná. Vítězí přírodní produkt, který je čistší a delikátnější v chuti. Přírodní šumivá vína nabízejí komplexnější a hlubší chuťový zážitek, zatímco vína dosycená oxidem uhličitým často působí jednodušeji a méně vyváženě.

Nová pravidla pro označování

Naštěstí pro milovníky vína, od roku 2024 je zde nové pravidlo, které usnadňuje rozpoznání těchto dvou typů. Na etiketě vín, která jsou dosycena oxidem uhličitým, musí být nyní viditelně uvedeno „dosycené oxidem uhličitým“ nebo „získáno dosycením oxidem uhličitým“. Toto označení vám pomůže lépe se rozhodnout při výběru vašeho příštího šumivého vína.

Význam pro spotřebitele

Tato regulace je významným krokem k lepší informovanosti spotřebitelů. Víno není jen o chuti, ale i o zážitku a o tom, jaký příběh nám vypráví skrze svou výrobu. Při výběru vína s označením "dosycené oxidem uhličitým" si budete vědomi, že jde o průmyslovější produkt. Naopak absence tohoto označení na etiketě naznačuje, že máte před sebou víno vyráběné tradičnějšími, často řemeslnějšími metodami.

Závěr

Zapomeňte na zmatení a nejasnosti při výběru šumivého vína. S novými pravidly pro označování je rozhodování mnohem snazší. Ať už dáváte přednost Proseccu, Champagne, nebo jiným šumivým vínům, můžete teď snadněji najít produkt, který vyhovuje vašim chuťovým preferencím a hodnotám. Věnujte pozornost etiketám a užijte si každý doušek s vědomím, že víte, co pijete.