Powered by Smartsupp

Co je tiché víno?

Co je to tiché víno?

Když jsem toto slovní spojení poprvé uslyšel, vůbec jsem mu nerozuměl. Mám jako být potichu při popíjení nebo víno má být potichu. Prostě co s tím? Jedná se o úřednický jazyk. Chápu, že vína se musí rozdělit pojmenováním, protože ze šumivých vín se platí spotřební daň a tak se zvolil pro "normální" vína název tiché víno.

Kategorie tichých vín v České republice

  1. Víno bez původu: Tato kategorie zahrnuje nejzákladnější a nejlevnější vína, která jsou vyráběna z hroznů pěstovaných kdekoliv v EU. Jsou to lehká, jednoduchá a méně extraktivní vína.

  2. Zemské víno (moravské nebo české): Toto víno pochází výhradně z České republiky a musí splňovat určité standardy kvality. Zemská vína mají vyšší třídu než vína bez původu a jsou charakteristická svými specifickými vlastnostmi, například minimální cukernatostí hroznů při sklizni.

  3. Jakostní víno: Tato vína jsou vyrobena z tuzemských hroznů odrůd zapsaných ve Státní odrůdové knize, pocházejících z vinic vhodných pro jakostní víno z jedné vinařské oblasti. Jsou známá svou vysokou kvalitou a často nabízí odrůdovou rozmanitost.

  4. Jakostní víno s přívlastkem: Tyto láhve představují vrchol v kvalitě tichých vín. Jsou vyrobeny z hroznů, které splňují nejpřísnější požadavky a pocházejí z jedné vinařské podoblasti. Přívlastková vína jsou klasifikována podle doby sklizně hroznů a stupně jejich zralosti, což se odvíjí od jejich cukernatosti.

Jak vybrat tiché víno?

Výběr správného tichého vína může být někdy výzvou. Na etiketě najdeme mnoho užitečných informací: jméno vinaře, odrůdu, ročník, původ (například Morava nebo Itálie) a zbytkový cukr. Tyto informace nám napoví, zda se jedná o suché, polosuché, sladké víno atd. V dalších článcích naleznete další možnosti, jaks si vybrat vhodné víno pro Vás.

PS: Tichá vína u nás najdete ZDE: Tichá vína.